Başlangıç: Konmari yöntemi

Aklımda 1001 düşünce gezinirken ben hala duruyorum.

Başlamak için başlangıçlardan bahsetmek gerek.

İçimde bu sadeleşme fikrinin nasıl başladığına dair yalnızca tahminlerim var, kesin bir çizgi yok.

Öyleyse fikrin nasıl aksiyona geçtiğine dair bahsedeyim çünkü tek kişi ve tek bir kitap bundan sorumlu:

Marie Kondo, The Life Changing Magic of Tidying Up

Veya vitrinlere oynayan çevirisiyle Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla

Sade yaşamak ile derleyip toplamanın ilişkisi uzak akrabalık gibi geliyor insana ilk bakışta, ama sadeleşmenin belki de ilk şartı derleyip toplamaktır. Herşeyi düzenlemek gerek, aklının bir köşesinde yıllardır sessize alınmış televizyon hışırtısı gibi duran, yapılması-gerekenler-listesi artık olmamalı, çekmecelerin en dip köşesinde 10 yıl önce başkasına hediye etmek için aldığın ama artık toz ve böcek çekmekten başka işlevi olmayan şeyler bulunmamalı. Ve lütfen, çok değerli birincil yaşam alanımızda hiç bir tür çöp olmasın, yatak odaları insana huzur getirmek için var.

Marie Kondo, görünen dağınıklığımız için dahiyane bir fikir sunuyor; Konmari metodu. Kolaydan zora giden bir oyun gibi, kategori kategori sevmediğimiz, mutlu titreşimler yaymayan bütün parçaları onları sevecek, onlara değer verecek insanlara ulaştırabilmek ana hedefimiz oluyor bu metodda. En kolay kategori olan fast fashion düzeninde alıp alıp sezonu geçince bi köşeye kaldırdığımız kıyafetler ilk sırada, ardından arkadaş beklerken girilen kitapçıdan alınan, arada sırada hayatı etkileyen ama genellikle yıllarca rafta toz tutan kitaplar geliyor. Sonrasında, her yerden çıkan kağıtlar, aslında bütün hayatımızı oluşturan ıncık cıncıklar (yazar komono diyor) ve son olarak hiç bir kategoriye koymayı beynimizin kabul etmediği ‘Olmaz! Onları bırakmam!’ diye beynin içten içten haykırdığı manevi değerli eşyalar var.

Sonunda yöntemi baştan sona başarmış biri olarak söyleyebilirim ki, çok gereksiz şeyler biriktirmişim. Hatta hayatlarına devam etmelerini engelleyerek onlara eziyet etmişim, özür dilerim.

Konmari şahane bişey. Var olan dağınıklığa 3. tekil şahsın gözünden bakıp çözümün de yine içinde olduğunu keşfetmek, şahane. Ama kalıcı bir etki için sadece yöntemi değil arkasındaki bakış açısını da özümsemek gerektiğini düşünüyorum, o yüzden kitabı alıp okumak gerek.

Almayı teşvik ettim, alt yazı geçmem gerek: Atık oluşturmayacak şekilde audible.com‘dan alıp dinleyebilirsiniz, veya kitapçıdan alıp okuyup özümsedikten sonra başkalarının hayatına dokunması için hediye edebilirsiniz.

Evet, kitap hakkında konuşulacak yazılacak çok şey var ama hepsini tek posta sığdırmaya çalışmak gereksiz. Sonraki postlarda görüşmek üzere, esen kalın efenim 🙂

Sonraki postlar:

Konmari: nedir, ne değildir?

Bana göre minimalizm

Konmariye ilk adımda tavsiyeler

Neden olmadı?


Başlangıç: Konmari yöntemi’ için 4 yanıt

  1. Evet minimalizm kesinlikle düzen ile baş başa geliyor. Bende düzenlemeye başladıkça sade hayatın gizemlerini çözmeye giriştim. Üstelik daha önceden satın almış olduğum ve kullanmadığım birçok kıyafetle karşılaştım, insan gerçekten hayret ediyor. Şu siteyi kullanabilirsiniz ben ikinci el olarak satışa çıkarmada hep burayı kullandım.
    Keyifli sadeleşmeler efendim:)

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s