Konmariye ilk adımda tavsiyeler

Konmari fikri akla yatkın geliyor ama hala başlayacak gücü bulamıyorsanız;

-Öncelikle kitabı okuyun, internette yalnızca pratiğe dökülmüş hali, sonuçları var. Ama bence başarılı bir ayıklama yapabilmek için önce mantığını kavramak ve o hal içine girmek gerek.

-İlk kitabı okuduysanız ama hala o iten gücü hissetmiyorsanız, ikinci kitabı okuyun. (bu kadar teşvik ediyorum ama komisyon falan almıyorum, söz :)) İkinci kitap kafayı kurcalayan soruları çok güzel aydınlatıyor, hayatın büyüsüyle ilgili bir kaç etkileyici anı içeriyor ve katlama sanatıyla ilgili açıklamalar var.

-Hala vazgeçmek zor geliyorsa, önce bir kapsül dolap deneyin, 333. Ben konmariyi duymadan önce kapsül dolapları duyup ‘artık çuval giyip öyle çıkmak istiyorum!’ diye sözlü olarak belirtebileceğim herkese belirttiğim bir dönemde, bu çözüm olabilir diye hemen denemiştim. Kısaca 3 ay boyunca 33 parça(veya sizi kısıtlayan ama çok zorlamayan adet miktarınca) kıyafetle yaşıyorsunuz, geri kalanlar görmediğiniz bir yerde bekliyor. 33 parça içine ayakkabı, aksesuar dahil edenler var, herkesin kendine göre düzenleyebileceği ayrıntılar bunlar. İlk yaptığımda dahil etmemiştim ama 21 gün boyunca 5 parça kıyafetle olabildiğini yaşayıp gördükten sonra 33 çok rahat yeterli gelecektir diye düşünüyorum.

-Hala olmuyorsa da stres yapmayın, vaktini bekliyordur. Marie Kondo’nun kendi aile üyeleri bile kızları ikinci kitabını yazarken vazgeçebilmeye başlamışlar. Herşey vaktini bekliyor. Ayrıca ne zaman sabah ne zaman akşam olduğunu bile anlayamadan geçen günler yaşayan ‘şehirli’lerdenseniz, kafanızın cidden sakin olacağı bir zaman için önceden randevu yazın konmariye. O gün bütün kıyafetleri yere yığmak olsun tek işiniz, sonrası çorap söküğü gibi gidecek zaten 🙂

 

*Her türlü soruya açığım, bir şey bildiğim yok ama yardımcı olmayı seviyorum. Mutlu kalın 🙂


Konmariye ilk adımda tavsiyeler’ için 8 yanıt

  1. Kitabı henüz temin edemedim,okumayı çok istiyorum.yazınız çok güzel sadelesme ve düzen arayışı içinde iken bu yazı harikaydı.

    Beğen

    1. Beğendiğinize faydalı bulduğunuza çok sevindim 🙂 En kısa zamanda temin edersiniz inşallah kitabı, okumadan da olur diyesim geliyor ama kalıcı olabilmesi için biraz okumak şart 🙂

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s