Minimal on stuff, maximal in love

Hayatın sürüklemesiyle değil de kendi aktif çabanla olmak istediğin yerin yakınlarındaysan… Büyük başarı. Hayatı hırslar hevesler de yönetmemeli ama. Durup düşünmeli, bi yol haritası çıkarmalı. Elbet ki kaybolur herkes, yollar değişir, uzaktan şahane görünen yakından çirkin gelir. Ama zaten hayatın kendisi bir yolculuk, hayatın amacı yolculuk değil, ulaşmak en nihayete.

Yolun tadını çıkarmalı koşmaya gerek yok ormanda/sahilde/gül bahçesinde. Ama gereğinden fazla mola vermek senin sonun bile olabilir. Vakit en değerli şey, karaborsa. Anlamsız işlere en değerlinden ayırmak da akılsız hesapsız insanın yapacağı bir şey olarak görülebilir ancak.

Bir yıl önce bu bloga açmışım gözlerimi, demek ki bir yıldan fazladır daha sadeyim, daha pandayım belki de 🙂 Ve bir yıldan fazladır yalvardığım ablam da sonunda konmari macerasının son adımına ulaştı. Büyüyü hissetmeye başladı. Komono bütün düğümlerin artık açıldığı yer bence. Değerliler ise son noktayı koyabilmek için gerekli.

Ablamın odası şimdi bir minimalist edasıyla duruyor, boş beyaz temiz. Ve benim odam her zamanki gibi sadece biraz daha sakin ve biraz daha akıllı.  Bunu söylediğimde ise, minimalist tarzı hep ben sevdim senin tarzın o değil ki diyor. Doğru, beyaz keskin çizgileri hiç kendime yakıştırmadım,  yakıştırmaya da çalışmadım. Güzel ağaçların güzel dokusu benim içimi daha çok açıyor. Elimde olsa kapıyı bile tahta, yuvarlak hobbit kapısına çeviririm 🙂

Konmari döngüsünü bitirmiş ikinci kitabı beklerken bişeylerin eksik olduğunu hissetmiştim çünkü. Joy’u geri koy mekana, dedi Kondo, sevdiğim bayıldığım şeyleri yapıştırdım duvarlara, kapakları açtığım zaman küçük tatlı süprizlerim var kendime.

Şu an odam beni germiyor, sıkmıyor, kullandığım kadar mobilya var ve her birine ya bayılıyorum ya da işimi çok güzel gördükleri için müteşekkirim. Ama hiç bir zaman ‘vay minimalist odaya da bak, beynim uçukladı’ tarzında olmayacak bu oda. Hiç olmazsa bu oda. Şehir değiştirmem gerekirse bi küçük bi büyük valizle gidip, valiz valiz eklememeyi planlıyorum ve bunu yapabilecek inancı içimde bulabilmek bana yetiyor.

Hiç de minimalist olmayan sevgimle kucaklar, minimal eşya dileklerimle güzel bir gün dilerim! 🙂


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s