Böcekleri kucaklayalım

Gülü koklarken içinden arı çıktı diye yıllarca gül koklamadım, uzak durdum.

Kirazı ısırınca kurt gördüm diye en sevdiğim meyveyi yemez oldum.

İncirin içindekileri bile kurt mu acaba diye düşünüp kendimi soğutmayı başardım.
Yapma. Böceklerin suçu ne? Güzelliklerden ufacık sebeplerle uzak kalma. Anlamı yok. Sebepleri gözden geçirmek gerek.
Ben joy joy joy dedikçe annem hedonist mi oluyorsun başımıza dedi. İçimden cevap verdim, beni hiç anlamıyorsunuz ki. Ama herşeye iyi gelen zaman, biraz anlar kıldı annemi. Ev azar azar azaldıkça-ki hala çok- daha rahat nefes alabildiğimizi fark ettik. Alışmış olduğumuz dağınık raflara, çekmecelere bilinçaltımız bi türlü alışamamış meğer! Her gördüğümüzde bi ‘uf’ çekiyormuş, şimdiki ‘oh’ yerine.
Kısaca, bi yerden başlamalı.
Bütün atarlarım kendime sevgili okur. Kendimde gördüğüm çirkinlik başkasında tezahür etmesin diye bu minik çırpınışlarım. Kendi içime haykırmaktansa bu anonim yerde anonim bir panda olarak haykırıyorum artık.

Etrafta gördüğüm bütün çirkinliklerde de bir kusurum var ki görüyorum. O yüzden kendimden başladım düzeltmeye. Konmari yol gösterdi, endişelerimi keyifle böldü. Gülümse, teşekkür et, kibar ol dedi, eşyalara. İnsanlara bile gülümsemeyi unutmuşken, kendime bile kibar davranmıyorken.
Uzunca, bi yerden başlamalı.
Ve kendinden başkasını değiştiremediğin ama düşünce gücüyle kaşıklar bükebildiğin bu dünyada, eşyadan başlamak çok daha kolay, inan.

Fark et kendini. Her düştüğünde bi şekilde yaşamaya devam ettin, değiştin! Karakterin her geçen günle ufak ufak ince ayar oluyorsa toz tutmuş ruhu sana ait olmayan, memnun olmayan, kullanılmayan eşyaları bir sonraki evine uğurlamak çok kolay. Ve sen onları yeni yollarına uğurlarken onlar da senin yeni ve daha güzel bir yola çıkmana yardımcı olacaklar, bekle ve hisset.
Değişim için gereken güç içinde var, keyifle sar onu. Kucaklaşmanız bittiğinde ise, bırak harekete geçsin. ‘Bugün bi ara‘ değil, yarın hiç değil, şu an.
Başla.


Böcekleri kucaklayalım’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s