Şehrin yüzünü tanımak

 

Ey sevgili İstanbul. Bu seslenişin sonuna ünlem koyamayacak kadar uzun süredir seni terk etme planları yapıyorum. Yaşamıyorum çünkü seni. Her gün aynı yollardan aynı manzaralardan geçiyorum ama standart bir şehirli olarak çirkin şeylere takılıyor gözlerim. Sonra ‘gördüğüm çirkinlik şüphesiz ki benden’ diyorum, bi ‘estağfirullah’ çekiyorum,  çirkinliğin derecesiyle paralel 10’lara 100’lere kadar katlanabiliyor bi’ estağfirullah.

Yine de seni tanımıyorum İstanbul! Kendimi hatırladığımdan beri senin havanı soluyor olmak seni tanımak değil. Seni ilk defa tanıyıp sevdiğimde yanımda bir turist vardı, turist gibi gezdik ve ben sana aşık oldum. Artık her lale döneminde hiç olmazsa seninle olmak istedim İstanbul, sana doymak, güzelliğinde yıkanmak… Olmadı. Bahar mutluluk getirenden ‘sınava çalış güzellikleri it gitsin’e dönüştü, beceremedim. Özgür değildim.

Seni seviyor muyum bilmiyorum artık İstanbul, seni tanımıyorum başka şehirleri bir kaç saatte tanımış olduğum gibi. Kafan o kadar karışık ki yetişemiyorum sana. Sürekli seni sömürüyorlar, biliyorum, ağaçlar diksinler ki gölge yapasın istiyorsun; onlar sana çirkin kazıklar dikiyorlar, rüzgarlarını bile bozuyorlar. Reklamlar arttıkça sende yaşayabilmek zorlaştı İstanbul. Artık senin vakur boğuluşlarını hissettikçe ‘o dayanamadıysa ben hiç dayanamam’ diye düşünüyorum, seni terk etme planları yapıyorum, daha iyisini bulamayacağımı bile bile.

Arka sokaklarında kaybolmadım hiç, kaybolmayı arzulayarak hiç olmazsa. Yabancı bir yerde olduğumu fark ettiğim anda nefesimi tutup suyun yüzeyini aradım, ilk tanıdık sokağa döndüm, ilk kalabalık caddeye. Suç bende, seni dinlemedim. Ki artık denizlerin bile gürültülü, kalabalık. Tarihini fosilleştirmişler ve fosilleri tadilata alıp çalmışlar, onu da hissetmiyorum. Okumaya bayıldığım kitaplardaki İstanbul sen değilsin artık balım. İnanmak istiyorum ama yapamıyorum, bana bir haber gönder.

Seni sevmeye devam etmek istiyorum,

Panda.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s