Şans

Bende beğendiğin özellikler var. Evet, onlara sahip olduğum için çok şanslıyım. Onları elde etmek için kılımı kıpırdatmamış, hiç bi zaman umursamamış gibi görünsem de çokça şükrediyorum bana verildikleri ve bende kaldıkları için. Evet, imreniyorsun derece derece onun da farkındayım. Ama bak dinle, küçük şeyler birikip çok güzel bir sonuca ulaşıyorlar.

İyi zengin biri varsa, yıllarca tabağında tek tane yemek bırakmamıştır, saygısını göstermiştir, bozuk paralara bizim gibi ‘amaan 5 kuruş, düşse eğilip almam’ gibi davranmamıştır.

Ailesiyle muhabbetli biri görürsen bil ki dışarıda gezmek yerine ailesini seçmiştir, çok kere. İyi bir çocuksa, büyüklerinin sözlerini dinlemiştir, her zaman akılcı gelmeseler de bir bildikleri var demiştir. Ve üstüne yıllar eklenince görebilmiştir sebeplerini.

Bir kişinin Rabbiyle bir yakınlığı varsa şayet, değerli molalarını ona ayırıp onunla dinlenmiştir. Kitabını küstürmeden okuyabildiği kadar okumuştur.

Verilen emekle alınan ödül bire karşılık bir olmasa da ortada uğraşılan bir emek var, bıkmadan usanmadan, pes etmeden. Üstüne de şans diyelim geliyor tamamlıyor emeklerin azlığını. Evet biz herşeye şans diyelim, tembel koltuğumuza geri dönelim öyleyse, hiç uğraşmadan başkasının elindekine özenelim. Elindeki nimet ona layık değil diyelim, kendi kendimizi dolduralım, patlamaya hazır. Neye yaradı?

*

Yani ortada devasa hareketler görünmese de, şükür var teşekkür var. Hekimin vaktini enerjisini alıp teşekkür etmeden dışarı çıkanlar var ‘zaten ödüyorum ya parasını, teşekküre ne hacet, teşekkürlük ne yaptı ki(!)’. Bir de hekimi iyice yoran-ne yapsın, hasta– ama çıkarken kocaman bir gülümsemeyle, o teşekkürü ona layık görerek teşekkür edip çıkanlar var odadan. Doktora o tükenmiş haliyle ‘yine olsa yine yaparım, ne yaptım ki ben’ dedirten.

Yani değer vermek gerek, pes etmeden, usanmadan. Sonra oturup beklemeden, yine ufak ufak uğraşırken şansın gelişini beklemek gerek. Otur ve bekle değil, çalış ve gelsin. Ve geleceğine inan, sana bu hayatı veren seni diğerlerinden daha az sevmiyor, inan. Senin istikarlı ufak emeklerini görmek istiyor, elinde şans tomurcukları yollanmak için hazır, bekliyor. Ona bir sebep ver, gülümse ve başla.


Şans’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s