Neredeyim?

Geçen gün karşıma bir soru çıktı; Bilim Çocuk okuyan çocuklar şimdi ne yapıyor?

İlk başta ciddiye almadım ama diğer cevapları okudukça benim de aslında vereceğim gerçek bir cevabım olduğunu, bu cevabın oluşmasında da çocukluğumda okuduğum sayfaların etkisinin epey büyük olduğunu anladım. Farkındaydım ama değildim. Garip bir fark edişti, güzeldi.

Olmak istediğim yerdeyim.

Dışımın biraz yorgun ama içimdeki çocuğun çılgınlarca mutlu olduğu, ertesi yoğun iş gününe heyecanla uyandığım(ve bazen heyecandan uyuyamadığım) yerdeyim. İyiyim, mutluyum, şükürdeyim.

Öte yandan, olmak için bütün dünyayı karşıma aldığım yerdeyim. Düz yürümüyorum, düz yürümeyi sevmiyorum. Yüreğim sıkışıyor.

Daha çok, yüreğimin götürdüğü yere, içimdeki çocuğun ”gel!” dediği yöne doğru ilerliyorum zikzaklar çizerek. Her gün başka sıkıntılar çıkıyor, kimse benim yerime ayıklamıyor yoldaki taşları. Ama taş ayıklamaktan yorulup kenara oturduğum anlarda gördüğüm manzara, yolun ufku hoşuma gidiyor, içimi aydınlatıyor. Bu da yetiyor zaten şükretmeye.

Diplomamı tozlandırıp bilimin yollarını öğreniyorum. Zihnin büyüsünü çözmek için mini minicik bir adım atıyorum. Elimizle tutamadığımız, gözümüzle göremediğimiz ama hayatları şekillendiren acı nedir, nasıl hafifleyebilir onu arıyorum. Güzel yanıtlar bulma umuduyla ilerliyorum. Yani her zaman olduğu gibi yoldayım. Ama bu sefer duraklarımı biliyorum 🙂

Tam olarak yoldaş diyemesem de, yolda karşılaştığım insanlarla muhabbet etmekten, hem onları hem kendimi tanımaktan da ayrıca keyif alıyorum. Yolda olmanın güzelliği, sana yeni ve beklenmedik maceralar önermesinde değil miydi zaten?

Gidelim bakalım, adımlarımız yettiğince. Her adımında olmak istediğimiz yerde olduğumuzu hissederek, belki de bir kaplumbağa gibi evimizi yüreğimizi hiç arkada bırakmadan, ilerleyelim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s