Çılgın bir oto-röportaj

Merhabalar, merhabalar… Bu çok özel röportajı kabul ettiğiniz için teşekkürler. Hoş geldiniz.

+Hoş bulduk.

-Öncelikle size nasıl seslenelim? Sade mi diyelim Panda mı diyelim?

+Bu soru gerçekten güzel bi başlangıç. Öncelikle anlaştığımız müddetçe isteyen istediği gibi seslenebilir. Tabi alay da içermesin lütfen. Bir çok insan Sade olarak biliyor beni ama bu blog Sade Panda olarak bilinsin istiyorum. Panda diye seslenseniz dönüp bakmayabilirim ama ismimle seslenebilir hatta hala öğrenciyseniz Havva abla, yaşınız rakamdan oluşuyorsa Havva teyze bile diyebilirsiniz. Abla denmesine alıştım ama teyzeye henüz alışmadım. Ama olsun, alışırım.

-Peki isimden devam edelim, niçin Sade Panda? Blogun isminin, bloğunuzun misyonunu iyi yansıttığına inanıyor musunuz?

+Evet, güzel… İsimlendirme konusunda biraz amatörlük barındırdığımı hiç bir zaman inkar etmem ancak böylesi bana daha samimi geliyor. Memnunum. Başlarken yabancı dilde de zorlanmadan telaffuz edilecek bir isim belirlemek önemliydi benim için, hatta sanırım bir müddet sonra İngilizce yazmayı hedeflemiştim. Şu anda öyle bir hedefim veya isteğim yok ancak isimden memnunum, pandaları seviyorum. Sade pandaları daha da çok 😉

-Kolay telaffuzu dışında neden panda, açmak ister misiniz?

+Elbette. Pandalar içe dönük(introvert) hayvanlar. Aslında nesillerinin tehlikeye girmiş olmasında bunun epey büyük rolü var. Yaşam alanlarına bir yabancı girdiğinde tası tarağı bırakıp mekanı terk etme eğilimleri var. Besinleri de bambu filizi ile kısıtlı olunca, kaça kaça yaşayacak alan bırakmıyorlar kendilerine.

Belki an itibariyle, beni veya blogu içe dönük olarak etiketleyecek insan sayısı çok az ama ben hala özümde kalabalıklardan ziyade kendimle takılmayı seven barışçıl bir pandayım.

-Barışçıl kalmanız ama neslinizin tükenmemesi ümidiyle o zaman… Evet, akılları kurcalayan bir soruyla devam edelim. Blogun 2016 yılında aktif yazıma başladığını görüyorum. Sizi blog yazmaya iten sebep ne idi?

+Aslında ben blogu açtığım yıllarda da blog çağı kapanmaya başlamıştı. Ancak yine de yazı tabanlı ve anonim olabileceğim, derli toplu bir alan isteğindeydim. Ben aslında kendimi bildim bileli yazmayı seven biriyim ama Konmari metoduyla tanışmamla birlikte “bunu insanlara anlatmalıyım ve onların hayatları da güzelleşmeli” diye düşündüğümü hatırlıyorum. Gerçekten sadeleşme üzerinden bütün bir hayatı yorumlayabildiğimi gördükçe, doğru bir seçim yaptığıma tekrar inanıyorum.

-Sadeleşme nedir sizin için?

+Sadeleşme, gereksizlerden ayıklanmak ve böylelikle özün ortaya çıkmasıdır benim gözümde.

-Ancak pek sade bir hayatınız olmadığına dair duyumlar aldık. Özellikle renkli ve şaşırtıcı kıyafetler kullanmayı seviyormuşsunuz.

+Evet buna değinelim… Sade, minimalist bir yaşam kimileri için tek renk bir dolabı, düz desensiz bir zevke çağrışım yapıyor olabilir. Ancak ben meselenin estetik kısmından öte manevi kısmına odaklıyım daha çok. Yani tek renk yüz parça kıyafet yerine renkli ve her biri bana heyecan veren, bol kullanılan otuz parça kıyafet daha sade ve makul geliyor bana. Bu durumun bir miktar tezat içerdiğinin farkındayım elbette. Ancak takdir etmekle birlikte, ana akım minimalizm taraftarı değilim. Bütünüyle Konmari metodunun taraftarıyım. Yani birilerinin belirlediği bir kalıba uymaya çalışmaktansa keyfe odaklanmayı savunuyorum. Her birimiz farklı ve böylece özeliz ve hayat epey kısa. Etrafımızı bizi mutlu eden şeylerle çevrelesek fena mı?

-Etrafımdaki her şey beni mutlu ediyorsa sadeleşmem gerekmiyor mu yani?

+Bu birebir o demek değil ama belki de öyle. Ayıkladıkça daha çok sevdiği ve daha çok kullanacağı şeyleri keşfediyor insan. O yüzden hiç olmazsa sayıca sadeleşmeyi öneriyorum. Ancak huzurla yaşayacağı sayı kimi insan için beştir kimisi için beş yüz. Onu herkes deneyerek bulmalı. 

Ben sadece diyorum ki, yirmi tane saç lastiğin olunca hepsi aynı anda kayboluyor, iki tane olsun ve yerlerini bil.

-Pekala… Sitenin girişinde ‘Sade yaşamak ve zengin düşünmek üzerine’ diye bir ibare var. Sade Panda’nın manifestosu bu mudur, biraz açabilir misiniz?

+Evet, temel olarak budur diyebilirim. Sadece blog değil kendim için de temennim budur aslında.

-Peki nasıl ortaya çıktı bu manifesto, başından beri aklınızda mıydı? Veya siz, bu manifesto üzerine kurulu bir akımın takipçisi misiniz?

+Bir miktar doğal gelişti aslında. Dediğim gibi, Konmari metoduyla sadeleşmeyi anlatmak için açtım bu alanı. Başlangıçta yazılı bir sloganı yoktu. Sonrasında her aklıma geleni yazma isteği duydum ve çoğunu sadeleşme ile az veya çok bağlayabildiğimi fark ettim. Bir gün bloğu düzenlerken, bir anlamda bahar temizliği yaparken aklıma geldi bu ibare. Dedim sadeleşelim ama fakirleşmeyelim, mahrum hissetmeyelim. Hem buna vurgu yapmak istedim hem de düşüncenin zenginliği ucu bucağı olmayan geniş bir kapsam. Buradan alır sonsuza kadar yürürüm dedim açıkçası 😀

-Son olarak, 2016-2017 tarihli eski yazılardan bu zamana ne değişti, önceki yazılara göz atmamızı tavsiye eder misiniz?

+Şahane bir noktaya değindiniz, tebrik ederim. Sade Panda üzerinde yazan tek bir yazar var, dolayısıyla aynı kişinin kaleminden çıkıyor hepsi. Güncel yazılar hoşunuza gidiyorsa eskileri karıştırmak da sizi memnun edebilir. Üstelik yazarın psikolojik gelişimini yazılar üzerinden takip etmek genel anlamda mümkün. Ancak önemli bir uyarı yapmam gerekiyor bu noktada; eski yazılar yazarın ruh haliyle örüntülü olarak biraz depresif eğilimler gösterebiliyor. Siz de bu duruma yatkınsanız göz atmanızı tavsiye etmem.

Hatta bir dönem daha radikal bir ayıklama ile hüzün ve ümitsizlik barındıran yazıları ayıklamayı düşünmüştüm ancak yine de kişisel bir değer içerdiklerine kanaat getirip bu fikrimden caydım. Belki daha sonra yaparım bu sadeleşmeyi, kim bilir 🙂

-Hepimizin aklını kurcalayan soruları cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Böylelikle Sade Panda’ya dair temel bir tanışıklığımız oldu.

+Ben teşekkür ederim. Blog için faydalı olacağına inanıyorum.

-Selamlar, sevgiler.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s